У 2023 році Чудейська сільська рада є бенефіціаром гранту, що фінансується Департаментом у справах Румунів Звідусіль. Primăria comunității teritoriale Ciudei în anul 2023 este beneficiarul unei finanțări nerambursabile din partea Departamentului pent

Дата: 02.10.2023 17:18

Чудейська сільська рада у 2023 році є бенефіціаром гранту, що фінансується Департаментом у справах Румунів Звідусіль для реалізації проекту «Ідентичність. Традиція. Народ». В рамках проекту, передбачається закупівля меблів та інструментарію для будинку культури та школи мистецтв села Чудей, а також проведення фестивалю «Народні скарби».

Primăria comunității teritoriale Ciudei în anul 2023 este beneficiarul unei finanțări nerambursabile din partea Departamentului pentru Românii de Pretutindeni pentru dotarea casei de cultură și Școlii de Arte din s. Ciudei în cadrul proiectului "Identitate. Tradiție. Neam". Mulțumim enorm Departamentului pentru Româniii de Pretutindeni pentru sprijinul acordat, căci fără ajutorul DRP nu am fi putut duce la bun sfârșit această lucrare de o valoare deosebită pentru noi și pentru copiii noștri. Căci datoria noastră ca români din comunitățile istorice este să păstrăm ceea ce am primit ca moștenire, să renovăm și să ameliorăm ceea ce vom transmite spre păstrare cu sfințenie urmașilor noștri.

Primarul comunei Ciudei, Anatolii PIȚUL